Elektros energiją taupykite su laikmačiu
Trumpėjant dienoms, vis dažniau ieškoma būdų, kaip taupyti elektros energiją. Akys krypsta į elektros prietaisus, kurie veikia pastoviai, nors tai nėra būtina. Nuolat atjungti prietaisą nuo elektros tinklo yra nepatogu, neretai ir pamirštama. Tokiu atveju praverstų laikmatis, dažnai vadinamas „taimeriu“.
Laikmatis leidžia atidaryti/uždaryti elektros grandinę ir tokiu būdu taupant elektros energiją, reguliuoti elektros prietaiso veikimo laiką. Tarkime, norite, kad elektrinis šildytuvas veiktų tam tikrą laiką, po kurio išsijungtų ir praėjus atitinkam laiko tarpui, vėl įsijungtų.
Taigi, laikmačiai naudojami su elektriniais prietaisais, kurie gali veikti su pertraukomis. Pvz.: žiemą reguliuoti elektrinių šildytuvų, kalėdinių girliandų lauke, vasarą – vėjelio, taip pat akvariumų filtrų, lempų šviesų ar kitų prietaisų veikimo laiką.
Dažniausiai laikmačiai būna dviejų tipų: mechaniniai arba skaitmeniniai.
Mechaninis laikmatis turi pagal laikrodžio rodyklę sukamą laiko juostą. Paprastai mechaninių laikmačių trumpiausias veikimo laiko tarpas – 15 min. Reikia nepamiršti, kad sukti mechaninio laikmačio rodyklę prieš laikrodžio rodyklę nerekomenduojama, nes galima sugadinti.
Skaitmeninis laikmatis turi ekraną ir daugiau funkcijų. Kiekvieną savaitės dieną galima skirtingai programuoti, pasirinkti skirtingus, trumpesnius nei 15 min. veikimo intervalus, valandų formatą, vasaros/žiemos laiką ir pan.
Yra laikmačių, kurie montuojami į elektros paskirstymo skydą ant DIN bėgelio. Tokie dažniausiai naudojami ten, kur galima reguliuoti prietaiso veikimo laiką, pvz. kiemo apšvietimo, vandens boilerio darbo trukmę ir pan.
Tiek mechaninis, tiek skaitmeninis laikmatis, priklausomai nuo modelio, nustatomas skirtingai.
„Elvertos“ – elektros prekių parduotuvėje (Santaikos g. 10, Alytus) galite įsigyti mechaninių ir skaitmeninių laikmačių, taip pat energijos išlaidų matuoklių, skirtų elektros prietaisų energijos suvartojimui matuoti.